O nás

Mnoho zpráv o vzniku a stavbě "Jirsíkova národního domu" ( nebo chcete-li - zlidovělý název "Vatikán" ) se nám nedochovalo. S úctou a obdivem však dnes hledíme na naše předky, jací to byli lidé prozíraví a velkodušní. Kdyby před 80lety postavili jenom tělocvičnu, již dávno by neexistovala. Oni postavili třípatrový dům s restaurací, kinem a kavárnou, jen pár metrů od náměstí.

Byl zde biograf Elekta, restaurace Vatikán, kavárna, klub šachistů, tělocvična a kanceláře. Lannovou třídou - tehdy spíše ulicí protékal potok. Jirsíkův národní dům, jako komunikační uzel, udělal z Lannovky nejživější ulici typu bulváru.

Toto kulminovalo v 60.letech minulého století, kdy zde svítilo množství neónů. V roce 1983 byl v Lannovce ukončen provoz automobilů a městské dopravy. Nápad učinit zde pěší zónu byl přijat kladně, jeho realizace však měla velké trhliny a dnes víme, že klidové zóny bez aut vypadají ve světě jinak.

Kino bylo přejmenováno na dopolední kino Čas, kdy se hrálo nonstop za 1 Kčs a odpoledne kino Mladých a večer hrálo filmy kino Jas.

V roce 1986, bylo kino uzavřeno a byl úmysl jej zrekonstruovat. Rekonstrukce probíhala v rámci "Akce Z" a spočívala ve vybourání historicky cenného interiéru. Při předání v roce 1995 zde byla jen hromada sutin. Restaurace Vatikán byla přejmenována na Dukla. Budějovičáci však stále chodili na vyhlášené pivo do "Vatíku"

V roce 2003 došlo ke kompletní rekonstrukci "Restaurace Vatikán", včetně sklepů, kde byly namontovány nové nerezové pivní tanky, ze kterých do půllitrů hostů proudí lahodný Budějovický Budvar.

Služby restaurace

- kapacita restaurace je 105 míst -

v letní sezóně otevřena také venkovní zahrádka

Wi-fi připojení k internetu v restauraci zdarma.

Zajistíme oslavu, firemní večírek, raut. Vše je na domluvě.

Promítáme sportovní utkání na dvou plochých obrazovkách.

Pořádáme konzerty, aktuální info o akci vždy na našich webových stránkách nebo na našem FB.

Platba je možná v hotovostikreditní kartou, či fakturou. 

Na platbě fakturou je potřeba se domluvit předem.